Ilyen egy napirutin ideális esetben

Elkészítettem egy olyan táblázatot, ami bemutat egyfajta “ideális napi rutint egy kisbabával” , természetesen ez egy ideális helyzet, ami jó kiindulópont lehet a ti – saját életviteletekre szabott – rutinotok kialakításához.

Tapasztalatom szerint, az igény szerint szoptatott babák esetében egy elválasztódás (vagyis a nem anyatejjel történő táplálkozás kialakítása) nem mindig könnyű folyamat. Sokan úgy gondolkák elődeinknek könnyebb lehetett, hiszen ők hagyták sírni a babát, és egy külsőleg meghatározott órához kötött etetést követtek, merr azt mondták nekik “így kell csinálni.” Nagyon sokan mégis eltértek ettől, csak erről nem beszélt senki.

Te aki igényt szerint szoptatod a babádat, szeretnél egy meghitt, elégedett, boldog babát nevelni, aki nem éhes, és jól fejlődik. Sok baba valóban kialakít egyfajta rutint, általában azt, amit én itt megírok most, de sokaknak kell némi segítség, mert az igény jelzése olykor a törődésre, szeretgetésre, kapcsolódásra szól, és nem az evésre, viszont ha enni is kap ilyenkor, akkor minden fel tud borulni. Ilyenkor nehéz észrevenni, hogy mi is lenne az ideális.

Ebben segítek most.

Természetes, ha a rutin kialakítása nem könnyű folyamat, illetve az is megszokott, hogy egy-egy fejlődési ugrás előtt vagy egy betegség idején, esetleg egy sűrűbb, stresszesebb vagy megváltozott élethelyzet esetén felborul a rend.

Mindenkinél csaknem teljesen egyedi, hogyan alakul ez ki, viszont ez az “ideális napi rutin” egyfajta támontot adhat neked is a sajátotok kialakításához!

Amennyiben nagy nehézségekbe ütközik a rutin kialakítása, mindeképpen kérjél tőlem konzultációt!

Ezeket még tedd meg a napirend áttanulmányozása előtt

Ha rendelkezel a “Hogyan ismered fel, hogy mire vágyik a babád?” vagyis a tudatállapotok felismerését bemutató tananyaggal, akkor azt is mindeképpen nézd meg a saját rutinotok kialakítása előtt.

Vedd figyelembe, hogy ez a rutin nem egy újszülött babás napirendje, hanem egy hozzátáplálást már elkezdő babás családé, de már újszülött babával is érdemes átnézhezned, hiszen jó ha tudod, hogy merre tartanál már a kezdetektől.

Ahhoz, hogy ügyesebben megérts a babád szükségleteit, használd a “babajegyek” megfigyelése, gesztusokat. (Hogy mik ezek, hogyan építsd be, ezekről bővebben a tananyagokban, illetve konzultáció keretében tudunk beszélni.)

Ideális vagy célirányos napi rutin – az igény szerint szoptatott majd hozzátáplálást megkezdők részére

7 óra Ébredés – szopizás (ha nem igényli majd ezt már el lehet hagyni)

Tisztába tevés

7:30 Reggeli  „főétkezés”

Hozzátáplálás kiegészítésként, ha kér cicit, akkor kap

Délelőtt

Játék / séta

Tisztába tevés (ha szükséges)

10:00 / 10:30 Tízóra „kisétkezés”

Ha még nem éhes nagyon, akkor pépes vagy szilárd étel, ha már éhes, szopival indíthatunk, vagy azzal zárjuk-ha úgy könnyebben elalszik.

Délelőtti „kis” alvás

1-2 ó, amennyit igényel, éberségtől függően passzív vagy aktív játék, ha felébred) ezt hagyják el legelőször akkor lehet játék, séta, program stb.

Mi lesz nálatok/ nála a SZOKÁS: nyugalmasabb-csendesebb / pörgősebb, élénkebb időszak a de-t?

12:00   Ébredés – szopizás (ha igényli)

Tisztába tevés

12:30 Ebéd „főétkezés”

Szilárd étel (közösen) addig adagolom, amíg kér

Ha még éhes, szoptatás!

⚠ Fontos, extra éhes állapotban nem akar majd szilárd vagy pépes ételt enni, a megszokott anyatejet akarja, ezért kezdjük szoptatással, majd hozzátáplálással, és ha nem evett mennyiséget, vagy még kér, akkor zárjuk szopival!

Délutáni „nagy” alvás

1,5-3 ó, amennyit igényel, éberségtől függően passzív vagy aktív játék, ha felébred.

Tisztába tevés

15:00 -16:00 Uzsonna „kisétkezés”

Szilárd étel / szopizás (sorrend változhat, attól függően hogyan ébred, volt-e szopiztatásos visszaaltatás)

Délután

Tisztába tevés

Délutáni játék / programok

Itt szokott egy nyűgösségi időszak lenni, ezért itt érdemes sétálást, aktivitás pl. babahintázás

18:00 Vacsora „főétkezés”

Pépes és szilárd étel (ha nem eszik, vagy nem kér, akkor szoptatás is)

Játék/séta

Tisztába tevés (pisi/kaki?)

Fürdés

19:30-21:00 Altatás / szoptatással is (addig, amíg igényli)

Ez a rituálé sok babánál sokáig fenn marad, ezt ki lehet majd váltani, ha már nagyobb lesz, szoptatási pozíció inkább ülve legyen, az könnyebben elhagyható összebújással / meseolvasással kiváltható

Éjszakai nagy alvás

Ébredés, etetés 1x-2x + a hajnalban még 1x: pl. 23:30 és 02:30 óra, 5:00

Ezek száma idővel csökken, attól is függ, mikor „kezdjük” a reggelt,

⚠ Éjjel, ha csak nincs nagy és zavaró kaki, átázott ruha, akkor nem kell pelenkát cserélni csak reggel, ezzel is tanítva a babát a nappal és éjszaka közötti különbségre.

Amennyiben segítségre van szükséged az ideálisabb napi rutin kialakítására, kérj konzultációt, mert a visszaaltatás, a megnyugtatás, vagy a babánk szükségéleteinek a felismerése nem könnyű, és sokszor elfelejtjük, hogy az is célunk, hogy szülőként mi is kialudjuk magunkat, megfelelően étkezzünk, elegendő időnk legyen egyéb szükségleteinkre, ház körüi teendőinkre. Bátran kérj segítséget, és nézzük meg közösen, hogy a ti életetek, hogyan lehetne számotokra még ideálisabb.